logo_live_mob

Juan Prestol-Puesán este noul trezorier al Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea la nivel mondial, înlocuindu-l pe Robert E. Lemon, care se pensionează.

Născut în Republica Dominicană, pastorul Prestol-Puesán a slujit în calitate de trezorier la diferite niveluri administrative ale Bisericii precum Conferința Atlantic din America de Nord, Diviziunea Euro-Asia și Diviziunea America de Nord.

În urma alegerii în funcția de trezorier, Prestol-Puesán a susținut unul dintre cele mai scurte discursuri din istoria Conferinței Generale: „Eu și soția mea vom face tot ce ne va sta în putință, cu ajutorul lui Dumnezeu”.

În cadrul unui interviu, el a spus că cele mai mari provocări cu care se confruntă biserica sunt unitatea și implicarea membrilor laici.

„Îmi iau angajamentul de a comunica, nu doar de a vorbi, ci și de a asculta ceea ce ne spun membrii noștri, de a crea o mai bună relație de colaborare”, a spus el. „Vom face tot ce putem pentru a comunica cu membrii noștri.”

Volatilitatea piețelor financiare ale lumii a făcut ca gestionarea fondurilor bisericii să fie mai dificilă. Modificările în rata dobânzilor în anumite părți ale lumii pot însemna un profit sau o pierdere de milioane de dolari.

„Și atunci când ne confruntăm cu modificări în piețele financiare, schimbări în economiile lumii, probabil cu alte câteva surprize trebuie să ne încredem în Domnul”, a declarat Prestol-Puesán, „însă trebuie, de asemenea, să fie administratori atenți și conștienți de faptul că acestea sunt fondurile Domnului.”

Prestol-Puesán și soția sa, Belkis, au împreună doi copii adulți.

Departamentul de Comunicare

Copyright © 2019 emausMADRID | Toate drepturile rezervate.
Sus
Urmărește-ne pe:                        
ABONAȚI-VĂ LA BULETINUL NOSTRU!
ÎNSCRIEREA DVS. A FOST TRIMISĂ
VĂ MULȚUMIN!
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vcGxheS5zdHJlYW1raXQudHYvY29udGVudC9jaGFubmVsL2VtYXVzbWFkcmlkL2xpdmUvZW1hdXNtYWRyaWQucGxheWVyLmh0bWwvcXVhbGl0eV9zZWxlY3RvciIgd2lkdGg9IDEwMCU7IGhlaWdodD0gMTAwJTsgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIG1hcmdpbndpZHRoPSIwIiBtYXJnaW5oZWlnaHQ9IjAiIHNjcm9sbGluZz0ibm8iIGFsaWduPSJjZW50ZXIiIGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbj0idHJ1ZSIgd2Via2l0YWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPSJ0cnVlIiBtb3phbGxvd2Z1bGxzY3JlZW49InRydWUiIG9hbGxvd2Z1bGxzY3JlZW49InRydWUiIG1zYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPSJ0cnVlIj48L2lmcmFtZT4=
PGlmcmFtZSBzdHlsZT0id2lkdGg6IDEwMCU7IGhlaWdodDogMTAwJTsgIiBfbWNlX3N0eWxlPSJ3aWR0aDogMTAwJTsgaGVpZ2h0OiAxMDAlOyIgc2Nyb2xsaW5nPSJubyIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIGFsaWduPSJjZW50ZXIiIG1hcmdpbmhlaWdodD0iMCIgbWFyZ2lud2lkdGg9IjAiIGhzcGFjZT0iMCIgdnNwYWNlPSIwIiANCnNyYz0iaHR0cDovL3BsYXkuc3RyZWFta2l0LnR2L2NvbnRlbnQvY2hhbm5lbC9lbWF1c21hZHJpZC9saXZlL2VtYXVzbWFkcmlkLnBsYXllci5odG1sL3F1YWxpdHlfc2VsZWN0b3IiPg0KPC9pZnJhbWU+
PGlmcmFtZSBzcmM9Imh0dHBzOi8vcGxheWVyLnZpbWVvLmNvbS92aWRlby8xNTI2OTI4NTc/YXV0b3BsYXk9MSZjb2xvcj1mZjE4MDgmdGl0bGU9MCZieWxpbmU9MCZwb3J0cmFpdD0wIiB3aWR0aD0iNjk2IiBoZWlnaHQ9IjM1OSIgZnJhbWVib3JkZXI9IjAiIHdlYmtpdGFsbG93ZnVsbHNjcmVlbiBtb3phbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4gYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==